دکتر پیمان شریعتی-کرج

خانه میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟

یکی از روشهای کم هزینه برای درمان جای زخم، خطوط و ترک های پوستی و سوختگی های قدیمی است. روش میکرونیدلینگ یک روش غیرجراحی است که با ابزار میکرونیدل آسیب کنترل شده ای به پوست وارد می کند،این روش باعث بالارفتن غلظت کلاژن در پوست می گردد و باعث منظم شدن رشته های کلاژن و الاستین درپوست آسیب دیده می شود.

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy)  که به درمان تحریک کلاژن سازی معروف است و نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب‌دیده و تغییریافته می‌گردد.

طی فرآیند میکرونیدلینگ، با سوزن ریز، میلیون ها میکروکانال در اپیدرم ایجاد می گردد.در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می بایست به حدی باشد که خونریزی های ظریف داخل پوستی ایجادد گردد.در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی شود،بنابراین اپی تلیال در مدت زمان کوتاهی باز شده و نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیارکوتاه خواهد بود.

مزونیدلینگ چیست؟

واژه مزونیدلینگ، ترکیب 2 کلمه مزو و نیدلینگ می باشند. کلمه مزو ابتدای کلمه مزودرم و نیدلینگ به معنی سوزن زدن می باشد.

مزونیدلینگ با استفاده از دستگاه مزوگان یا درماپن صورت می گیرد به این صورت که با سوزن زدن به سطح پوست کوکتل های مزوتراپی به عمق مشخصی از پوست فرستاده می شود.

در متد مزونیدلینگ کوکتل های مزوتراپی نیز تاثیر این روش را چند برابر می نمایند زیرا با ایجاد منافذ میکرومتری بین کلون های سلولی، هم جذب دارو چند برابر می شود و هم تخریب سلول های آسیب دیده موجب تجدید سلول های جوان می شود.

در مزونیدلینگ به دلیل نفوذ کوکتل های مزوتراپی به لایه مشخصی از پوست، سلول های پیر و آسیب دیده تخریب و با سلول های جدید و جوان جایگزین می گردند.

ولی فرق مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ در ورود کوکتل های مزوتراپی به لایه های پوست در روش مزونیدلینگ است و همانطور که گفته شد این کار تاثیر روش مزونیدلینگ را چند برابر می نماید.

مزونیدلینگ در کلینیک دکتر یمان شریعتی-کرج

کاربردهای میکرونیدلینگ

ترمیم اسکارهایی که در اثر آکنه، اعمال جراحی و سوختگی ایجادشده‌اند ،از بین بردن علائم افتادگی و شل شدگی پوست،  کاهش خط‌ها و چین‌وچروک‌های پوست- سفت شدن پوست‌های شل و افتاده …

۱-جوان‌سازی و رفع چین‌وچروک پوست

۲-درمان جای جوش و آکنه

۳-استرچ مارک یا ترک‌های ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ

۴-آثار ناشی از زخم های شدید و سوختگی

نحوه انجام مزونیدلینگ در کلینیک دکتر پیمان شریعتی:

این روش غیرتهاجمی معمولاً با درد بسیار مختصر و قابل‌تحملی همراه است. معمولاً این روش به چندین جلسه نیاز دارد که با توجه به ناحیه پوستی تحت درمان و شدت مشکل پوستی، هر جلسه بین چند دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد.

ازجمله مواردی که قبل از انجام این روش باید رعایت کرد این است که معمولاً توصیه می‌شود در روزی که درمان میکرونیدلینگ انجام می‌گردد، هیچ‌گونه لوسیون، یا مواد بهداشتی و آرایشی نباید روی پوست محل موردنظر مصرف شود.

برای شروع درمان ابتدا پزشک درمانگر بر روی محل موردنظر پماد بی‌حسی مالیده و یا اینکه مقداری ماده بی‌حسی در محل موردنظر تزریق می‌نماید. این روش برای از بین بردن اندک درد و ناراحتی این روش استفاده می‌شود ولی به‌صورت کلی استفاده از بی‌حس‌کننده اجباری نیست. پس‌ازآن بر پوست فرد با استفاده از ابزار نیدلینگ و بر طبق الگوی خاصی سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود. برای کسب بهترین نتیجه، ابزار نیدلینگ چندین باربر روی سطح موردنظر گردانده می‌شود.

نکاتی که برای میکرونیدلینگ باید به آنها توجه کنید:

برای اینکه نتیجه لازم رو از میکرونیدلینگ بگیرید نیاز به 4 تا 6 جلسه ماهی یکبار مراجعه دارید،تعداد جلسات درمانی با توجه به محل اسیب دیده مشخص می شود.
نتیجه میکرونیدلینگ 24 الی 48 ساعت پس از انجام درمان به حالتی شبیه آفتاب سوختگی اندک و کمی تورم روی پوست ایجاد میشود و ممکن است کبودی و خونریزی خفیفی ایجاد شود.بعد از یک تا دوهفته اثر درمان مشهود می گردد.

میکرونیدلینگ را می‌توان روی همه انواع رنگ‌ها و انواع پوست‌ها برخلاف انواع لیزر که معمولاً در انتخاب رنگ پوست باید دقت شود ،استفاده کرد. هیچ خطری در رابطه با التهاب پس از عمل و هایپرپیگمنتیشن وجود ندارد.

*توصیه می‌شود که برای درمان میکرونیدلینگ به مراکز درمانی و کلینیک های پزشکی و زیبایی مراجعه کنید. استفاده از سوزن (کارتریج) مشترک برای چند فرد و حتی استفاده از یک کارتریج برای یک فرد در چند جلسه می‌تواند به علت کند شدن سوزن‌ها و همچنین آلودگی سبب تخریب بافت و عفونت شده و گاها صدمات جبران‌ناپذیری را برای سلامت متقاضی ایجاد نماید.

نیدلینگ در کلینیک دکتر پیمان شریعتی با رعایت کامل نکات بهداشتی جهت کلاژن سازی،جوانسازی و رفع اسکار آکنه و منافذ باز صورت و همچنین تنظیم چربی پوست انجام می شود.